Kojce dla psa w domu – czy takie rozwiązania sprawdzają się w praktyce?

Kojce dla psa w domu nie mają zbyt dobrej sławy, zwłaszcza wśród początkujących opiekunów sympatycznych czworonogów. Takie rozwiązania wielu osobom kojarzą się ze zniewoleniem zwierzęcia i ograniczaniem jego swobody. Czy słusznie? Otóż, niekoniecznie. To, w jaki sposób kojec zostanie wykorzystany, zależy od właściciela zwierzaka. Czy kojec jest dobry dla psa? Czas odpowiedzieć na najbardziej trapiące pytania na temat tych instalacji.

Każdy pies, bez względu na to, czy mówimy o towarzyszu rodziny czy psie stróżującym, potrzebuje chwili wytchnienia w otoczeniu, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Z drugiej strony dość często zdarzają się sytuacje, w których czworonoga trzeba chwilowo odizolować, dla bezpieczeństwa jego i/lub osób przebywających w mieszkaniu. Mając to na względzie, należy stwierdzić, że odpowiedzią na potrzeby psich opiekunów i ich podopiecznych jest kojec dla psa. W domu taka instalacja sprawdzi się tak samo dobrze, jak na zewnątrz.

Kojce dla psa do domu – jaką pełnią funkcję?

Mówiąc o kojcach dla psa w domu, na myśli trzeba mieć odkrytą instalację ograniczającą czworonogowi dostęp do niektórych pomieszczeń. Zależnie od pełnionej funkcji, takie akcesorium może być wykonane z metalu lub materiału (najczęściej z poliestru). W każdym przypadku konstrukcja kojca umożliwia zwierzęciu swobodną obserwację otoczenia. Czemu służy taka instalacja? Zacznijmy od podstaw.

Kluczem do prawidłowego prowadzenia psa jest zrozumienie jego potrzeb. Istnieją sytuacje, w której zwierzak potrzebuje odpocząć w bezpiecznej dla niego przestrzeni. Długa zabawa, forsowny spacer, a w przypadku suczki czas karmienia szczeniąt – to tylko kilka przykładów z długiej listy. Kojec z powodzeniem może spełnić funkcję bezpiecznego azylu, choć jego podstawowe przeznaczenie jest nieco inne.

Taka instalacja służy przede wszystkim czasowemu ograniczeniu swobody czworonoga poprzez ograniczenie dostępnej dla niego przestrzeni. Gdy w domu lub mieszkaniu prowadzone są prace zagrażające bezpieczeństwu zwierzęcia (remont, konserwacja podłogi itp.), kojce dla psa do mieszkania sprawdzają się idealnie. To funkcjonalne akcesorium przyda się też na etapie kształtowania psiego charakteru. Młode psiaki nie potrafią jeszcze kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych, więc załatwiają je w domu. Takie osobniki miewają też tendencję do niszczenia mebli i innych sprzętów, gdy zostają same. Chwilowe umieszczenie pupila w kojcu, na czas nieobecności opiekunów, rozwiązuje oba te problemy.

Kojec może przydać się też podczas wizyty gości i to nie tylko w sytuacji, w której w domu mieszka agresywny psiak, wykazujący zachowania terytorialne. Niektóre osobniki reagują na odwiedzających z ogromnym entuzjazmem i przez to bywają nadmiernie natarczywe.

Klatka czy kojec dla psa? Najważniejsze różnice

Podobną do kojca funkcję spełnia klatka kennelowa. Podobną, ale nie identyczną. Kennel (zwyczajowa nazwa klatek kennelowych) jest czymś w rodzaju psiej budy, z tą różnicą, że jego konstrukcja predysponuje go do użytkowania wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach. To spokojny azyl, w którym czworonóg może odpocząć, wyciszyć się i odizolować od otoczenia.

Kennel może służyć czasowemu ograniczeniu swobody zwierzaka (właściwie każda klatka jest wyposażona w zamykane drzwi), trzeba jednak pamiętać, że nie jest tak duży, jak kojec. To cecha czyni to akcesorium bardziej przytulnym, ale jednocześnie wyraźnie ogranicza możliwości ruchowe psa. Jeżeli opiekun musi pozbawić psiaka dostępu do wybranych części mieszkania tylko na kilka chwil, dobrym wyborem będzie właśnie klatka. Kojec dla psa w domu sprawdzi się znacznie lepiej, gdy pupil musi zostać sam przez dłuższą chwilę.

Kojec dla psa w mieszkaniu – to musisz wiedzieć 

O tym, czy psiak będzie chętnie korzystał z kojca lub klatki, decyduje przede wszystkim prawidłowe wprowadzenie tych akcesoriów. Każdy opiekun czworonoga musi pamiętać, że pies nie powinien być umieszczany w swojej zagrodzie na siłę! Zamiast zmuszać zwierzaka do wchodzenia do kojca, lepiej zachęcić go do tego, zostawiając w odizolowanej przestrzeni jego leże, ulubione zabawki i miski z wodą i karmą. Gdy domowy pupil zorientuje się, że jest to jego prywatna przestrzeń, w której nikt go nie niepokoi, szybko przyzwyczai się do takiego rozwiązania. Ważne: miska z karmą musi być wypełniona zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, a naczynie z wodą – przez cały czas!

Kolejna rzecz to prawidłowe ustawienie kojca/klatki. Psią przestrzeń należy wydzielić w pomieszczeniu, w którym domownicy przebywają najczęściej. Dzięki temu zwierzak nie poczuje się opuszczony i osamotniony. Należy pamiętać, że miejsce to nie powinno znajdować się bezpośrednio przy kaloryferze!

Najważniejsze, pies powinien mieć dostęp do swojej przestrzeni zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje, ale nie można zamykać go na długi czas! Gdy opiekunowie czworonoga muszą zostawić go samego w domu, mogą zamknąć drzwiczki kojca, jednak czas, w którym psiak pozostaje odizolowany od reszty mieszkania, nie powinien być długi.

Co to oznacza w praktyce? Cóż, to zależy, nie tylko od rasy i osobowości pupila, ale także od jego wieku. Należy przyjąć, że szczeniak do 10. tygodnia życia nie powinien pozostawać w zamknięciu dłużej niż godzinę. Nieco starsze osobniki, do 14. tygodnia życia, mogą być zamknięte w kojcu do 3 godzin. Im starszy pies, tym bardziej można zwiększyć ten czas, ale nigdy nie powinno się zamykać psiaka na dłużej niż 7-8 godzin!

Powyższe wskazówki należy traktować jako orientacyjne. Czas przebywania psa w kojcu należy ustalić na podstawie indywidualnych zachowań i reakcji danego osobnika.

Kojec dla psa do domu – czy warto?

Zapewniamy, że prawidłowo wprowadzony kojec szybko stanie się ulubionym miejscem psa w domu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, a najważniejsze z nich to:

  • ułatwiona adaptacja zwierzęcia w nowym otoczeniu – szczeniaki i młode psy, które dopiero zostały otoczone opieką przez swoich właścicieli, muszą przyzwyczaić się do nowego środowiska, a kojec znacząco im to ułatwia,
  • poczucie bezpieczeństwa dla psa – mimo że kojec nie izoluje od dźwięków, pies traktuje to miejsce jako swoją bezpieczną przestrzeń,
  • ułatwiona praca nad zachowaniem psa – kojec okazuje się niezastąpiony w okresie kształtowania psiego charakteru.

Podsumowując, zakup kojca dla psa trzymanego w domu jest świetnym pomysłem, który niesie wiele korzyści nie tylko dla opiekunów zwierzaka, ale także dla niego samego. Prawidłowo wprowadzony, stanie się dla psa tym samym, czym dla człowieka jest jego prywatny pokój.