Kojce dla szczeniaków – czy mały pies może przebywać w domowej zagrodzie?
Kojce dla szczeniaka przydają się na najwcześniejszym etapie życia małych czworonogów. Wprowadzając to akcesorium, opiekun nie tylko ogranicza straty wynikające z niepożądanych zachowań wciąż jeszcze niesfornego pupila. Przy okazji zapewnia też swojemu ulubieńcowi bezpieczne schronienie, w którym zwierzak może odpocząć.
Spis treści
Okres przysposobienia szczeniaka do życia w nowym dla niego środowisku stawia ogromne wyzwania przed psimi opiekunami. Zwierzak musi poczuć się bezpiecznie w nowym środowisku, a zanim to nastąpi, jego zachowania mogą być dalekie od idealnych. To naturalne, że w pierwszych tygodniach swojego życia czworonożny malec nie czuje się jeszcze zbyt pewnie w mieszkaniu. Żeby mógł oswoić się z otaczającym go miejscem, musi przede wszystkim poczuć się pewnie i bezpiecznie. Pomoże w tym kojec dla szczeniąt do domu.
Kojec dla szczeniaka to nie tylko bezpieczne otoczenie
Są żywiołowe i wszędzie ich pełno. Gdy w ich ostre jak igły ząbki wpadnie coś, co uznają za atrakcyjne, straty są nieuniknione. Nie kontrolują jeszcze swoich potrzeb fizjologicznych, więc załatwiają je tam, gdzie aktualnie stoją. Szczeniak w domu to masa radości, ale i ogromny obowiązek i jeszcze większa odpowiedzialność. Praca nad jego charakterem nie jest łatwa, dlatego warto zaopatrzyć się w narzędzia, które w tym pomogą. Jednym z nich jest kojec.
Dlaczego kojce dla szczeniaka to dobre rozwiązanie? W pierwszych tygodniach obecności w domu opiekunów, mały czworonóg nie czuje się jeszcze zbyt pewnie. Własna przestrzeń, z której może swobodnie obserwować otoczenie, pomoże mu w zaadaptowaniu się do nowych warunków.
Inna sprawa, poznający świat szczeniak stanowi ogromne zagrożenie. Nie dla domowych sprzętów, a dla siebie samego. Zbudzony pod nieobecność właścicieli, prawie na znajdzie sobie zajęcie polegające na gryzieniu. Stratę kapci czy nawet butów można przeboleć, ale łatwo wyobrazić sobie, co się stanie, gdy zwierzak przegryzie podłączony do prądu kabel, np. zasilający telewizor.
Zagroda, klatka czy legowisko dla psa?
Wielu początkujących opiekunów z całą pewnością zastanawia się, czy kojec dla małego psa do domu to lepsze rozwiązanie niż klatka lub zwykłe legowisko. Na to pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób – to zależy.
Jeżeli opiekunowie są pewni, że psiak nie będzie zostawał sam w domu, ani teraz, ani w przyszłości, otwarte legowisko może okazać się dobrym rozwiązaniem. Jeżeli jednak oboje właściciele pracują, a w domu nie mieszka osoba, która mogłaby otoczyć czworonoga opieką w trakcie ich nieobecności, wprowadzenie kojca może okazać się dobrym pomysłem. Jeżeli zwierzak już od pierwszych tygodni życia przyzwyczai się do wydzielonej przestrzeni, w przyszłości nie będzie miał problemu z przebywaniem w kojcu.
A co z klatką? To rozwiązanie sprawdza się w każdej sytuacji. O ile kojec dla psa do spania nadaje się dość dobrze, to klatka kennelowa jeszcze lepiej wywiązuje się z tej funkcji. W mieszkaniu spełnia taką samą rolę, co buda w ogrodzie – zapewnia psu bezpieczną przestrzeń, w której może odpocząć. Warto więc rozważyć zakup takiego akcesorium, zwłaszcza gdy plany nie obejmują zakupu kojca. O klatce powinni w szczególności pomyśleć opiekunowie szczeniaków, które wykazują zachowania lękowe.
Mały kojec dla psa? A może lepiej kupić większy?
Perspektywa zakupu większego kojca, który posłuży psu nie tylko na początkowym, ale także na dalszym etapie jego życia, może być kusząca dla wielu osób. Po co wydawać pieniądze dwa razy, skoro od razu można zaopatrzyć się w akcesorium, które spełni swoją funkcję także w przyszłości? W tym miejscu wypada jednak wspomnieć, że to zły pomysł.
Powiedzenie „czym skorupka za młodu nasiąknie…” można odnieść także do psiego świata. Szczeniak spędzający czas w kojcu przeznaczonym dla dorosłych psów przyzwyczai się, że ma do dyspozycji dużą przestrzeń. Gdy zacznie rosnąć, swoje schronienie będzie odbierał jako ciasne i przytłaczające, mimo że zagroda faktycznie odpowiadała jego budowie. W rezultacie, przestanie spędzać z nim czas z własnej woli, a zamykanie pod przymusem będzie miało destrukcyjny wpływ na jego psychikę.
Kojec dla małego psa do mieszkania – o tym musisz pamiętać
Kojec dla małego psa do domu bezbłędnie spełni swoje zadanie, o ile opiekun zwierzaka będzie pamiętał o kilku istotnych zasadach.
- Nie należy zmuszać szczeniaka do korzystania z kojca, zwierzę powinno chcieć w nim przebywać – kojec stanie się dla małego psiaka ulubionym miejscem w domu, o ile będzie wzbudzał w nim dobre, miłe skojarzenia. Przymuszanie psa do przebywania w kojcu to jedna z najgorszych rzeczy, którą opiekun może zrobić. Zamiast tego, lepiej umieścić w zagrodzie ulubione leże pupila, kilka zabawek i smakołyków. Jeżeli pies przyzwyczai się, że w kojcu ma wszystko, czego potrzebuje, zacznie tam przebywać z wielką ochotą.
- Psa nie można zamykać w kojcu za karę – małe psy od czasu do czasu coś pogryzą lub załatwią swoje potrzeby w mieszkaniu. Zamykanie w kojcu w ramach kary za „złe” zachowanie to bardzo zły pomysł. W takiej sytuacji, kojec zacznie wzbudzać u psiaka negatywne skojarzenia, a taki stan będzie wyjątkowo trudny do przepracowania, gdy zwierzę dorośnie.
- Szczeniak nie może przebywać w zamkniętym kojcu przez długi czas – ile małych czworonogów, tyle psich charakterów, ale należy pamiętać, że bez względu na indywidualne predyspozycje, żaden pupil nie powinien przebywać zbyt długo w zamkniętym kojcu. W pierwszych tygodniach życia psa, godzina to absolutne maksimum. Gdy zwierzak osiągnie 14. tydzień życia, będzie można wydłużyć ten czas do ok. 3 godz.
Czy warto kupić kojec domowy dla szczeniaka?
Odpowiadając na wyżej postawione pytanie: oczywiście, że tak. Jeżeli pies od maleńkości będzie przyzwyczajany do kojca, w dorosłym życiu nie będzie miał problemu z przebywaniem w wydzielonym dla niego obszarze podczas nieobecności opiekunów. Takie akcesorium pomoże też w kształtowaniu osobowości szczeniaka, zapewniając mu bezpieczną, dającą poczucie relaksu przestrzeń.