Buda dla dużego psa – na co zwrócić uwagę, wybierając schronienie dla czworonoga?
Wybór schronienia dla czworonoga nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza jeżeli mówimy o przedstawicielu jednej z dużych ras. Lepiej sprawdzi się buda dla psa ocieplana XXL czy duży model bez ocieplenia? Odpowiednia będzie buda dla psa z balkonem, buda dla psa ocieplana z przedsionkiem czy wariant klasyczny? Wybrać model zewnętrzny? A może właściwym wyborem będzie buda do domu? Buda z otwieranym dachem? Z płaskim czy dwuspadowym? To tylko niektóre pytania, pojawiające się w głowie właścicieli sporych czworonogów. Zatem, na co zwrócić uwagę, wybierając schronienie dla psa?
Spis treści
Wielka buda dla psa nie jest odpowiednia dla każdej rasy
Buda dla dużego psa powinna charakteryzować się rozmiarem XXL – to pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl podczas zakupu schronienia dla molosa lub innego giganta. Niestety, w przeważającej liczbie przypadków, to założenie okazuje się błędne. Nie istnieje bowiem coś takiego, jak uniwersalna buda dla dużego psa. Wymiary w każdym przypadku powinny być dobrane stosownie do indywidualnych cech, nie tylko rasy, ale także danego osobnika. Nie zawsze schronienie w formacie XXL będzie najlepszym wyborem. Nie w każdym przypadku sprawdzi się buda ocieplona dla dużego psa. Najlepszym wyborem nie musi być buda dla dużego psa z tarasem.
Praktyka pokazuje, że w kwestii schronienia dla czworonoga, zasada „większe znaczy lepsze” nie ma zastosowania. W tym przypadku należy poszukać kompromisu. Zbyt małe schronienie nie zapewni psu komfortu, z kolei zbyt duże, będzie się powoli nagrzewać, za to wychłodzi się w ekspresowym tempie.
Idziemy dalej – komfort termiczny zwierzęcia. Nie każdy duży pies, nawet obdarzony długim włosem okrywowym, dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami, czego najlepszym przykładem jest owczarek niemiecki w odmianie długowłosej. Oczywiście, wiele ras może przebywać na zewnątrz, ale tylko pod warunkiem zapewnienia im dodatkowego docieplenia. Ocieplona buda dla psa sprawdzi się też w przypadku czworonogów, które źle znoszą upał – latem zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza. Należy też mieć na uwadze fakt, że nie każdy duży pies może mieszkać w ogrodzie, przy czym w wielu przypadkach ma to związek z cechami charakteru czworonoga. Niektóre bardzo źle znoszą choćby krótką rozłąkę z człowiekiem. W takiej sytuacji, jedynym słusznym wyborem będzie buda domowa dla psa.
Przed wyborem konkretnego modelu, należy bezwzględnie upewnić się, jakie predyspozycje ma dana rasa. Zaznaczamy, pies mieszkający w przydomowym ogródku nigdy nie powinien być uwiązany na łańcuchu, bo nie ma psa, który zniesie tak okrutne traktowanie! Nie można też zapominać, że nie każda duża rasa nadaje się do życia poza domem.
Buda duża dla psa – dla jakich ras będzie odpowiednia?
W jakich przypadkach dobrym wyborem będzie buda ocieplona dla psa? Psy, które uwielbiają przebywać na zewnątrz, to m.in.:
- bernardyn,
- owczarek podhalański,
- owczarek kaukaski,
- nowofundland,
- siberian husky,
- owczarek niemiecki krótkowłosy,
- shiba inu,
- kangal,
- akbasz,
- landseer,
- komondor.
W praktyce okazuje się, że buda ocieplana dla psa jest odpowiednia wyłącznie dla ras, które natura wyposażyła w gęsty podszerstek. Dla pozostałych czworonogów, nawet tych bardzo dużych, lepszym wyborem będzie buda do domu dla psa.
Buda dla psa z tarasem, buda z przedsionkiem, buda dla psa z płaskim dachem, czyli rodzaje psich schronień
Znając indywidualne predyspozycje danej rasy, możemy przystąpić do wyboru konkretnego modelu. Psie budy należy dzielić pod względem zastosowanej izolacji termicznej, konstrukcji uwzględniającej obecność elementów dodatkowych, miejsca, w którym schronienie będzie ustawione i rodzaju zadaszenia.
Duża buda dla psa – podział pod względem izolacji:
- buda dla dużego psa ocieplana,
- buda dla dużego psa bez ocieplenia.
Buda dla psa duża – podział pod względem konstrukcji:
- buda z tarasem dla psa,
- buda dla dużego psa z przedsionkiem.
Buda XXL – podział pod względem umiejscowienia:
- domowa buda dla psa,
- buda dla psa na balkon,
- zewnętrzna buda dla psa dużego.
Buda dla dużego psa – podział pod względem zadaszenia:
- buda z płaskim dachem,
- buda dla psa dwuspadowa,
- buda z otwieranym dachem.
Budy ocieplone dla psa – czy buda ocieplona sprawdzi się w roli schronienia całorocznego?
Budy dla psów ocieplone sprawdzą się jako podstawowe schronienie całoroczne. Zapewniają odpowiedni komfort termiczny zimą, ale nie tylko. Należy pamiętać, że buda dla psa ocieplona zapobiegnie też nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza latem. Jest to o tyle istotne, że duże psy gorzej radzą sobie z upałem niż małe czworonogi. W jakiej sytuacji sprawdzą się budy bez ocieplenia? Praktycznie wyłącznie wtedy, gdy ma to być schronienie okazjonalne, np. dające psu chwilę wytchnienia od zabawy lub chroniące go przed deszczem.
Duża buda dla psa ocieplana (zresztą, podobnie jak mała) powinna wykorzystywać wysokiej jakości materiały – styropian lub wełnę mineralną. Ważne – warstwa izolacyjna powinna być umieszczona między warstwami drewna! W przeciwnym wypadku, znudzony psiak może zacząć ją podgryzać.
Buda dla psa z tarasem – projekt z dodatkowymi elementami ma masę zalet
O ile największą popularnością cieszą się warianty klasyczne, to buda dla psa ocieplana z tarasem zdobywa coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, takie rozwiązanie ma przecież bardzo dużo zalet. Po pierwsze, duża buda dla psa z tarasem jest idealna dla ras stróżujących, które przez cały czas chcą mieć na oku otoczenie. Po drugie, nawet zimą zdarzają się dni, w których w środku budy panuje zbyt wysoka temperatura. W takiej sytuacji, taras zapewni czworonogowi odrobinę ochłody. Z kolei buda dla psa z tarasem na dachu, w przypadku dużych ras, ma wymiar czysto estetyczny.
Buda dla psa z przedsionkiem – idealna na wietrzną pogodę
Coraz większą popularność zdobywa też ocieplana buda dla psa z przedsionkiem. Takie modele są podobne do wyposażonych w taras, z tą różnicą, że zewnętrzny obszar jest częściowo zabudowany. Dzięki temu, przedsionek pełni rolę wiatrołapu, co sprawia, że taki model to idealna buda dla psa na zimę i inne pory roku, w których wiatr jest dość dokuczliwy. Przydatność budy dla psa z przedsionkiem jest więc bezdyskusyjna.
Buda dla psa w domu to nie to samo co ocieplona buda dla psa z przeznaczeniem do ogrodu
Kolejna rzecz, którą trzeba wziąć pod uwagę, to miejsce w którym schronienie będzie ustawione. O ile buda dla psa duża ocieplana będzie idealnym miejscem dla czworonoga mieszkającego w ogrodzie, to dla psa domowego – niekoniecznie. Buda dla psa domowa ma zupełnie inną konstrukcję. Jest wykonana z cieńszego drewna, nie ma ocieplenia i nie jest zabezpieczona przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Buda dla psa do domu nie jest też wyposażona w podwyższenie oddzielające podłogę schronienia od gruntu. Warto też podkreślić, że buda dla psa do mieszkania może być wykonana z tworzywa innego niż drewno, ale mając na uwadze konieczność zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, polecamy właśnie ten materiał.
Pewne cechy bud zewnętrznych wykazuje buda dla psa na balkon. Taki model musi być izolowany od podłoża. Wskazane jest też, żeby buda była wyposażona w ocieplenie.
Buda dla psa XXL – ocieplana czy nie, musi być odpowiednio zadaszona
Wybierając budę dla psa, należy zwrócić uwagę na typ zadaszenia. Największą popularnością cieszą się budy dwuspadowe i nic dziwnego. Taka konstrukcja dachu zapobiega zaleganiu deszczówki i śniegu, co przekłada się na odporność schronienia na warunki atmosferyczne. Z drugiej strony, dobrze sprawdza się też jednospadowa buda dla psa. Płaski dach, jeżeli będzie odpowiednio zabezpieczony, wcale nie musi wymagać wcześniejszej wymiany.
Bez względu na typ zadaszenia, najlepszym wyborem będzie buda dla psa z otwieranym dachem. Taka konstrukcja zapewnia swobodny dostęp do wnętrza, co zdecydowanie ułatwia utrzymanie porządku. Między bajki należy włożyć opinie, według których buda dla psa ocieplana z otwieranym dachem nie sprawdza się jako ciepła buda dla psa na zimowe miesiące.
Buda XXL dla psa czy małe schronienie, czyli jak obliczyć wielkość budy?
Wybór modelu budy to jedno. Równie istotny jest prawidłowy dobór wymiarów. Aby mieć pewność, że schronienie zapewnia czworonogowi należyty komfort, warto zastosować mnożnik 1,4. Tyle razy należy pomnożyć wymiary psa – w kłębie i w pozycji zwiniętej.
Przyjmijmy, że pies mierzy 70 cm w kłębie. W pozycji zwiniętej, jego wymiary to ok. 60×80 cm. Mnożąc te wartości razy 1,4, otrzymamy wysokość, szerokość i długość schronienia, odpowiednio: 98, 84 i 112 cm. Właśnie tyle powinna mierzyć ocieplona buda dla psa o wzroście 70 cm w kłębie.
Buda dla dużego psa – wybrać nową czy używaną?
Buda dla psa z przedsionkiem XXL to niemały wydatek, podobnie jak buda ocieplana z przedsionkiem. Budka dla psa do domu kosztuje nieco mniej, ale nadal sporo. Naturalne jest więc, że szukając oszczędności, swoją uwagę zwracamy na używane budy. Niestety, może okazać się to sporym błędem. Drewno jest materiałem, który z czasem ulega zużyciu. Na pierwszy rzut oka, trudno ocenić stan budy. To jednak najmniejszy ze wszystkich problemów. W strukturze drewna może rozwijać się pleśń i grzyby.
Nie można też wykluczyć, że poprzedni czworonóg zostawił w niej insekty lub drobnoustroje chorobotwórcze. Mając na uwadze zdrowie pupila, lepszym wyborem będzie nowa buda dla psa ocieplona lub, stosownie do potrzeb, buda dla psa w mieszkaniu.