Kaganiec dla owczarka niemieckiego: kompleksowy poradnik wyboru

Dlaczego owczarek niemiecki potrzebuje kagańca? Owczarek niemiecki to rasa psa, która jest znana ze swojej inteligencji, siły i lojalności. Jednak jak każdy pies, mogą mieć momenty, kiedy są nieprzewidywalni. Kaganiec stanowi podstawowe wyposażenie każdego właściciela owczarka niemieckiego. Jest on bardzo przydatny, szczególnie podczas podróży transportem publicznym, wizyty u weterynarza, czy w czasie spacerów w szczególnie zatłoczonych miejscach. Jest on także przyjacielem każdego, kto posiada bardzo ciekawskiego pupila ze skłonnością do zjadania śmieci.

Jak wybrać kaganiec dla owczarka niemieckiego?

Wybór kagańca dla owczarka niemieckiego zależy od wielu czynników. Jeśli pies na co dzień nie chodzi w kagańcu, a zabezpieczenie potrzebne jest tylko podczas wizyt u lekarza, kaganiec weterynaryjny będzie odpowiedni. W przypadku, gdy chcemy, aby pies często nosił kaganiec, lepszym wyborem będzie ten fizjologiczny. Jeżeli zaś zależy nam na tym, aby pupil nie zjadał śmieci, koniecznie kupmy plastikowy kaganiec z podwójnym dnem.

Jak dobrać rozmiar kagańca dla owczarka niemieckiego?

Dobór właściwego kagańca dla owczarka niemieckiego jest niezwykle istotny dla komfortu i bezpieczeństwa naszego pupila. Nieodpowiednio dobrany kaganiec może nie tylko powodować dyskomfort u psa, ale także stanowić zagrożenie dla jego zdrowia. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby prawidłowo dobrać kaganiec dla naszego czworonoga.

Krok 1: Zmierz długość pyska

Pierwszym krokiem jest zmierzenie długości pyska psa. Należy to zrobić od końca nosa do punktu, w którym pysk łączy się z głową, tuż poniżej linii oczu. Pamiętaj, że kaganiec nie powinien być zbyt krótki, ponieważ może to utrudniać psu oddychanie, picie wody czy ziajanie. Dlatego długość kagańca powinna być o około 0,5-1 cm większa niż długość pyska psa.

Krok 2: Zmierz szerokość pyska

Kolejnym krokiem jest zmierzenie szerokości pyska w najszerszym miejscu, czyli zazwyczaj jest to obszar tuż za noskiem. Ta miara jest ważna, aby upewnić się, że kaganiec nie będzie zbyt ciasny i nie będzie powodować dyskomfortu u psa.

Krok 3: Zmierz wysokość pyska

Ostatnią miarą, którą musisz zmierzyć, jest wysokość pyska. Zmierz od górnej do dolnej części pyska, zamykając szczęki psa. Ta miara pomoże Ci określić, jak głęboki powinien być kaganiec.

Krok 4: Dobierz odpowiedni rozmiar

Mając te trzy pomiary, możesz teraz dobrać odpowiedni rozmiar kagańca. Wiele firm produkuje kagańce w różnych rozmiarach, dlatego warto skonsultować się z tabelą rozmiarów danego producenta. Pamiętaj, że kaganiec powinien być na tyle duży, aby pies mógł swobodnie otwierać pysk i dyszeć, ale na tyle mały, aby nie mógł go ściągnąć.

Rodzaje kagańców dla owczarka niemieckiego

Kaganiec weterynaryjny

Kaganiec weterynaryjny, który przypomina tubę, jest popularny. Uniemożliwia on psu otwarcie pyska, chroniąc lekarza przed potencjalnym skaleczeniem. Ten kaganiec nie powinien być używany na co dzień, ponieważ ogranicza możliwość psa do dyszenia i picia wody.

Kaganiec koszyczkowy

Metalowy kaganiec koszyczkowy to jeden z najpopularniejszych kagańców. Jest zakładany na pysk, a zapinany za uszami. Skórzany kaganiec koszyczkowy jest delikatny, ale ogranicza psu możliwość otwierania pyska. Istnieje jednak możliwość, że pies chwyci coś zębami pomimo kagańca.

Kaganiec z podwójnym dnem

Jeżeli pies ma tendencję do podjadania śmieci, konieczne jest zaopatrzenie się w kaganiec z podwójnym dnem. Podwójne dno skutecznie utrudnia podjadanie śmieci.

Fizjologiczny kaganiec

Fizjologiczny kaganiec dla owczarka niemieckiego daje psu większą swobodę – może on spokojnie pić wodę czy ziajać. To najlepsze kagańce do długotrwałego noszenia dla owczarka niemieckiego.

Jak przyzwyczaić owczarka niemieckiego do kagańca?

Przyzwyczajenie owczarka niemieckiego do kagańca wymaga cierpliwości i konsekwencji. Pozwól psu dokładnie obwąchać kaganiec przed jego założeniem, nie zakładaj kagańca na siłę i przedłużaj stopniowo czas trzymania kagańca na pysku psa.

Pamiętaj, że korzystanie z kagańca to nowość dla wielu piesków, dlatego nie powinno się pomijać etapu przyzwyczajania pupila do jego noszenia. Z czasem korzystanie z kagańca będzie całkowicie naturalne, a zatem nie musisz obawiać się o to, że twój piesek będzie się męczył z koszyczkiem na pysku.