Kojce metalowe dla psów – warte swojej ceny?

Kojec dla psa spełnia swoją funkcję tylko wtedy, gdy skutecznie ogranicza jego przestrzeń. Skutecznie, czyli w sposób, który uniemożliwia zwierzęciu wydostanie się poza jego obszar, gdy opiekun nie wyraża takiej woli. Dodatkowo należy pamiętać, że taka zagroda, bez względu na to, czy jest stosowana w domu czy na zewnątrz, musi być dla zwierzaka całkowicie bezpieczna. Z tych założeń doskonale wywiązują się kojce metalowe dla psów.

Duży metalowy kojec najczęściej kojarzy się z instalacją zewnętrzną, przeznaczoną dla dużego, silnego psa. Taka myśl jest jak najbardziej trafna, ale warto uzupełnić ją o dodatkowe informacje, bo takie akcesoria występują także w wariancie wewnętrznym, czyli przeznaczonym do ustawienia w domu lub mieszkaniu.

Kojce metalowe dla psów mają wiele zalet

W tym miejscu warto postawić pytanie: po co kupować metalowy kojec dla psa do domu, skoro istnieją inne, bardziej przytulne warianty? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Przede wszystkim należy zrozumieć, że psy postrzegają atrakcyjność swojego otoczenia zupełnie inaczej niż ludzie. Dla czworonoga nie ma znaczenia, czy jego schronienie jest wykonane z drewna, materiału czy metalu. Odbiera je jako przytulne wówczas, gdy kojec jest dostosowany do jego budowy, ma w nim swoje ulubione legowisko, miskę z wodą i karmą i swoje ulubione zabawki.

Bywa jednak tak, że czworonóg nudzi się w nawet najbardziej przytulnym otoczeniu. Niektóre psy gryzą wówczas wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich zębów, w tym przęsła swojego schronienia. Dla takiego psa, plastikowy lub drewniany kojec nie będzie zbyt bezpieczny, bo silnymi szczękami zdoła oddzielić fragmenty syntetycznego lub naturalnego materiału. Łatwo wyobrazić sobie, jak blisko jest do nieszczęścia, gdy kawałek kojca utkwi w przełyku zwierzaka.

Metalowy kojec nie stwarza takiego problemu. Solidnego przęsła nie przegryzą nawet najsilniejsze psie szczęki. Dodatkowo, nie ma solidniejszego materiału niż metal. Gdy pies po prostu musi zostać w kojcu, opiekun ma pewność, że jego ulubieniec nie opuści go bez jego wiedzy.

Te same zalety dotyczą kojców zewnętrznych. Jeżeli w takim schronieniu ma „pomieszkiwać” przedstawiciel jednej z dużych i silnych ras, kojec wykonany z metalu jest jedynym słusznym wyborem. Taki materiał doskonale radzi sobie nie tylko z siłą czworonoga, ale także z masą zadaszenia. Dodatkowo wykazuje dużą odporność na warunki atmosferyczne. To prawda, prawidłowo zaimpregnowane i regularnie konserwowane drewno wytrzyma bardzo długo, ale metal i tak wypada korzystniej, tym bardziej, że jest materiałem niemal bezobsługowym.

Cena metalowych kojców dla psów

Ile kosztują metalowe kojce dla psa? To zależy. Dobrej jakości produkt dla małego psa, przeznaczony do użytkowania w pomieszczeniach (czyli po prostu kojec do domu), to wydatek przynajmniej kilkuset złotych, przy czym warto podkreślić, że będzie to kwota bliska połowie tysiąca (lub wyższa). Opiekunowie dużych ulubieńców muszą liczyć się z jeszcze większym wydatkiem.

Ile trzeba zapłacić za metalowe kojce dla psów przeznaczone do użytkowania na zewnątrz? W tym przypadku cena będzie znacząco wyższa, bo mimo wspólnej nazwy, tak naprawdę mówimy tu o dwóch całkowicie odmiennych akcesoriach.

O ile mówimy o instalacjach, w których pies ma przebywać najwyżej kilkanaście, kilkadziesiąt minut (np. na czas skoszenia trawnika), należy stwierdzić, że wykazują wiele cech wspólnych z kojcami wewnętrznymi. Schronienia które mają być faktycznym psim domem (co nie oznacza, że zwierzak może być przez cały czas zamknięty w kojcu), to już zupełnie inne akcesoria.

Takie zagrody są już wyposażone w zadaszenie, chroniące przed opadami i promieniami słonecznymi, podłogę izolującą zwierzaka od podłoża, a niektóre modele nawet we wiatrołap i standardową budę (bo trzeba pamiętać, że buda to nieodłączny element psiej zagrody). Cena metalowego kojca, który de facto jest „psim domem” (podkreślamy, do zamieszkania tymczasowego), oscyluje w okolicach kilku tysięcy złotych. Im większe i lepiej wykonany jest kojec, tym więcej trzeba za niego zapłacić.