Buda dla małego psa – jakie schronienie będzie odpowiednie dla małego czworonoga?

Małe psy nie mają natury stróża-obrońcy i nie przepadają za zbyt długim przebywaniem poza zaciszem czterech ścian. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z zakupu schronienia dla małego pupila, przeciwnie. Nawet psom, które nie mogą przez cały czas przebywać na zewnątrz, trzeba zapewnić spokojny azyl, w którym odpoczną po zabawie lub spacerze. Na jakie schronienie warto się zdecydować i co brać pod uwagę podczas zakupu budy dla małego psa?

Zakup psiego schronienia jest trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Czy małemu pupilowi będzie potrzebna buda dla psa na zimę? Czy schronienie dla niewielkiego czworonoga powinno być identyczne jak buda dla szczeniaka? Wystarczy budka dla psa do domu? A może warto dokupić także budę ocieplaną, która stanie w przydomowym ogrodzie? Lepsza będzie buda dla psa jednospadowa czy wariant z dachem dwuspadowym? Jeżeli takie lub podobne pytania pojawiają się także w twojej głowie, poniżej znajdziesz na nie odpowiedź.

Buda dla małego psa – co trzeba wiedzieć?

Kupując schronienie dla małego czworonoga, trzeba mieć na uwadze kluczową kwestię – w tym przypadku, nawet ocieplana buda dla psa nie może pełnić roli całorocznego domu dla pupila. Wynika to z faktu, że tego typu rasy nie są stworzone do przebywania na zewnątrz. Niskie temperatury wyraźnie im szkodzą, małe psiaki nie cierpią wilgoci, a jeszcze gorzej radzą sobie z samotnością. Dodatkowo, nie pełnią roli psa stróżującego, nie przypilnują i nie obronią dobytku oraz rodziny. Wniosek jest prosty – mały pies powinien być traktowany wyłącznie jako domowy pupil!

Nie oznacza to, że buda dla psa do domu jest w tym przypadku jedynym właściwym wyborem. O ile zakup domowego schronienia, w którym znajdzie się legowisko czworonoga, jest bardzo dobrym pomysłem, to warto pamiętać, że wskazane jest też kupno wariantu zewnętrznego, z zaznaczeniem, że ma ono pełnić funkcję wyłącznie domu tymczasowego. Po harcach w przydomowym ogródku zwierzak będzie chciał odpocząć, a ciepła buda dla psa nada się do tego idealnie.

Mała buda dla psa – dla jakich czworonogów będzie odpowiednia?

Wśród małych psiaków, które chętnie schronią się w budzie przed deszczem lub odpoczną w niej po spacerze, należy wymienić następujące rasy:

  • jamnik,
  • pinczer miniaturowy,
  • pudel miniaturowy,
  • yorkshire terrier,
  • chihuahua,
  • shih tzu,
  • buldog francuski,
  • mops,
  • maltańczyk,
  • bichon frise.

Buda dla psa z tarasem, buda z przedsionkiem czy buda do domu? Który wariant będzie odpowiedni dla małego pupila?

Rynek artykułów dla zwierząt oferuje wiele wariantów schronień. Zanim zdecydujemy się na konkretne, warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi modelami.

Pod względem ochrony przed chłodem i upałem, budy dzielimy na:

  • ocieplane budy dla psa,
  • budy dla małego psa bez ocieplenia.

Ze względu na konstrukcję schronienia, obowiązuje następujący podział:

  • ocieplana buda dla psa klasyczna,
  • buda dla psa z balkonem,
  • buda dla psa z przedsionkiem.

Ze względu na umiejscowienie schronienia, należy rozróżniać następujące warianty:

  • ocieplona buda dla psa zewnętrzna,
  • buda dla psa domowa.

Pod uwagę należy brać także zadaszenie schronienia. Pod tym względem rozróżniamy następujące modele:

  • buda dla psa z płaskim dachem,
  • buda dla psa ocieplona z dachem dwuspadowym,
  • buda z otwieranym dachem.

Każdy z wymienionych wariantów wyróżnia się innym zestawem cech. Wybór konkretnego powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami.

Mała buda dla psa ocieplana – czy to właściwy wybór?

Skoro „psi dom” ma w tym przypadku pełnić funkcję wyłącznie tymczasowego schronienia, to czy budy ocieplane dla psa są w tym przypadku właściwym wyborem? Tak, z dwóch względów. Po pierwsze, małe psy najczęściej nie są odporne na niskie temperatury i nawet krótki pobyt na zewnątrz może w tym przypadku doprowadzić do wychłodzenia zwierzaka. Po drugie, takie schronienie będzie wykorzystywane także latem, a budy dla psów ocieplone zapewniają dobrą izolację także przed upałem.

Buda z tarasem dla psa – nada się dla niewielkiego czworonoga?

Idziemy dalej – czy buda dla psa z tarasem będzie odpowiednim wyborem? Taras jest idealnym rozwiązaniem dla psów stróżujących, które nieustannie obserwują otoczenie. Małe psiaki nie sprawdzają się w tej roli, ale także one uwielbiają mieć na wszystko oko. Taras ma jeszcze jedną zaletę – w ciepły dzień pozwala psu położyć się wygodnie na świeżym powietrzu.

Buda dla małego psa z przedsionkiem – dodatkowe udogodnienia są wskazane

Dobrym pomysłem może okazać się zakup budy dla psa z przedsionkiem. W odróżnieniu od tarasu, przedsionek jest częściowo zabudowany. Sprawia to, że mały obserwator będzie mógł mieć swoich właścicieli na oku także w wietrzne dni. Poza tym, przedsionek poprawia komfort termiczny wewnątrz budy.

Domowa buda dla psa a buda ocieplana – różnice są znaczące

Buda dla małego psa ocieplana to dodatek, który w praktyce okazuje się niezwykle przydatny. Nie jest to jednak obowiązkowe akcesorium. Znacznie bardziej praktyczna na co dzień okaże się buda domowa dla psa. Tego typu schronienie nie jest zabezpieczone przed deszczem i śniegiem, nie ma podwyższenia ani izolacji termicznej. Nic nie szkodzi, bo w warunkach domowych, żaden z tych elementów wyposażenia schronienia nie będzie potrzebny. O ile wiele modeli z przeznaczeniem domowym wykonuje się z drewna (zwykle cieńszego niż to, które jest stosowane w modelach zewnętrznych), to wśród właścicieli małych psów najpopularniejszym rozwiązaniem jest materiałowa budka, która jednocześnie pełni funkcję legowiska.

Buda dla psa małego – jakie zadaszenie będzie odpowiednie?

Wybór zadaszenia jest kwestią mocno indywidualną, tym bardziej, że schronienie dla małego pupila będzie miało charakter tymczasowy. Dobrze sprawdzi się buda dla psa z płaskim dachem, ale klasyczny model dwuspadowy też warto wziąć pod uwagę.

Bez względu na typ zadaszenia, dobrym wyborem będzie buda dla psa z otwieranym dachem. To praktyczne rozwiązanie daje swobodny dostęp do wnętrza schronienia, co znacząco wpływa na łatwość utrzymania czystości.

Buda dla małego psa – wymiary muszą odpowiadać budowie ciała czworonoga

Jak obliczyć rozmiar budy dla małego psiaka? Tak jak w przypadku ras dużych i średnich, należy zastosować współczynnik komfortu wynoszący 1,4. Co to oznacza w praktyce? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Aby pies mógł się czuć swobodnie w swoim schronieniu, potrzebuje przestrzeni. Z drugiej strony jej nadmiar sprawi, że wnętrze szybko ulegnie wychłodzeniu, a temperatura ciała czworonoga nie będzie w stanie go ogrzać. Aby obliczyć optymalny rozmiar budy, w pierwszej kolejności należy zmierzyć wysokość czworonoga w kłębie i jego rozmiar w pozycji do snu. Przyjmijmy, że nasz pupil mierzy 25 cm w kłębie i 15×35 cm w pozycji zwiniętej. Te wartości należy pomnożyć razy 1,4 (właśnie tyle wynosi psi współczynnik komfortu). Daje nam to 35 cm wysokości, 21 cm szerokości i 49 cm długości. Właśnie takie rozmiary powinna mieć idealna buda ocieplona i buda do domu dla psa tej wielkości.

Buda dla psa mała – wybrać nową czy z drugiej ręki?

Czy warto kupić budę z rynku wtórnego? To kolejna kwestia, która może wzbudzać pewne wątpliwości. Z jednej strony, budy dla małych psów nie należą do najdroższych na rynku, z drugiej – decydując się na wariant używany, zaoszczędzimy sporą kwotę. Które z tych rozwiązań należy brać pod uwagę?

Zdecydowanie odradzamy zakup używanej budy dla psa. Stan techniczny (który ciężko ocenić na pierwszy rzut oka, zwłaszcza jeżeli schronienie możemy obejrzeć tylko na zdjęciach) to jedno. Pod uwagę należy brać także inne czynniki. Używana buda może kryć w sobie niemiłe niespodzianki, jak choćby pleśń i grzyby rozwijające się w strukturze drewna. Nigdy nie możemy też być pewni, czy sprzedający dbał z należytą starannością o czystość w budzie. Wszelkie pasożyty, bakterie i wirusy mogą być bardzo niebezpieczne dla twojego ulubieńca, nie zapominaj o tym. Bez względu na to, czy interesuje cię buda dla psa ocieplana z przedsionkiem, czy buda do domu dla psa, na pierwszym miejscu stawiaj nie oszczędności, a zdrowie czworonoga.