Buda dla dwóch psów – jak wybrać odpowiedni model?

Podwójna buda dla psa może okazać się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Należy jednak podkreślić, że nie w każdym przypadku będzie stanowiła właściwy wybór. W jakiej sytuacji warto zdecydować się na budę dla dwóch psów, a w jakiej lepiej wybrać osobne schronienia? Na co warto zwrócić uwagę, kupując podwójną budę?

Wybierając schronienia dla dwóch czworonogów, do wyboru mamy dwie opcje – kupić po jednej budzie dla każdego psa lub zdecydować się na model podwójny. Teoretycznie, drugie z wymienionych rozwiązań wydaje znacząco ułatwiać decyzję zakupową – kupujemy przecież tylko jedno schronienie. W praktyce, wygląda to zupełnie inaczej. Nie można bowiem zapominać, że podobnie jak pojedyncza, buda dla dwóch psów występuje w wielu odmianach. Buda dla psa z tarasem, klasyczna buda ocieplona, buda dla psa ocieplona z przedsionkiem – to tylko niektóre z długiej listy przykładów. Nie należy zapominać, że takie schronienie musi odpowiadać potrzebom nie jednego, a dwóch czworonogów.

Buda dla psa podwójna – dla jakich czworonogów będzie odpowiednia?

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że oba zwierzaki mogą bez przeszkód przebywać w budzie. W praktyce może okazać się, że jeden z psiaków (lub nawet oba) nie są stworzone do długiego przebywania w warunkach zewnętrznych, nawet gdy pozornie wydaje się, że ich anatomia pozwala na to.

Wybierając typ schronienia, pod uwagę należy wziąć indywidualne potrzeby obu psów, przy czym warto zaznaczyć, że na przeważającej pozycji znajdzie się ten czworonóg, który przedstawia większe wymogi. Przykładowo, niektóre zwierzaki lubią wylegiwać się na przylegającym do schronienia tarasie i obserwować otoczenie, inne wolą schronić się w zaciszu budy. Gdy jeden z psiaków przedstawia taką potrzebę, buda obowiązkowo powinna być wyposażona w takie udogodnienie.

Kolejna rzecz to ocieplenie. Jeżeli buda ma pełnić rolę schronienia całorocznego, obowiązkowo musi być wyposażona w warstwę izolacyjną. Rzecz w tym, że niektóre psy lepiej znoszą chłód, a inne – gorzej. W takiej sytuacji, podwójna buda dla psa ocieplana może okazać się zbyt ciepła dla jednego z dwóch czworonogów. Podobnie wygląda kwestia rozmiaru. Duży pies nie będzie chciał przebywać w zbyt ciasnej przestrzeni, więc gabaryty schronienia muszą być dostosowane do potrzeb właśnie tego osobnika. Z drugiej strony, mniejszy psiak będzie odczuwał w zbyt dużej budzie wyraźny dyskomfort termiczny.

Nie na każdym polu da się znaleźć satysfakcjonujący kompromis. Z tego względu, buda dla 2 psów jest dobrym rozwiązaniem wyłącznie w przypadku, gdy właściciel posiada zwierzaki o zbliżonej anatomii i podobnych potrzebach.

Buda podwójna dla psa a terytorialna natura czworonogów

Pod uwagę należy brać jeszcze jedną kwestię – nawet psy, które na wolnej przestrzeni dogadują się wyśmienicie, mogą wszczynać walki o terytorium w sytuacji, gdy trafią do wspólnej budy. Psia przyjaźń może w tym przypadku pójść w niepamięć, a tego chcemy przecież uniknąć. Mając to na uwadze łatwo można dojść do wniosku, że buda dla dwóch dużych psów (zresztą, dotyczy to także ras średnich i małych) jest odpowiednim wyborem wówczas, gdy czworonogi dorastały ze sobą i darzą się bezwarunkową akceptacją. Jeżeli jeden z dwóch pupili trafił do domu nieco później, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się oddzielne budy.

Duża buda dla psa z tarasem, buda dla psa na zimę, ocieplana buda dla psa z przedsionkiem – rodzaje podwójnych schronień

Wiemy już, jakie czworonogi mogą spędzać czas w podwójnej budzie. Przyjrzyjmy się teraz rodzajom schronień oferowanych na rynku.

Podobnie jak modele pojedyncze, podwójne budy należy dzielić ze względu na zastosowaną izolację termiczną. Do wyboru mamy następujące wersje:

  • ocieplane budy dla psa,
  • budy bez izolacji termicznej.

O ile wiele podwójnych schronień wygląda jak klasyczna buda w rozmiarze XXL wyposażona w dwa wejścia, to niektórym bliżej jest do miniaturowych willi lub pałaców. W tym przypadku, ważnym elementem (nie tylko dekoracyjnym, ale i praktycznym) są wszelkie dodatkowe udogodnienia, które wprowadzają podział na:

  • budy dla psa z przedsionkiem,
  • budy dla psa z tarasem.

Mówiąc o podziale podwójnych bud, nie można nie wspomnieć o rodzaju zadaszenia. Pod tym względem wyróżniamy następujące warianty:

  • buda z dwuspadowym dachem,
  • buda dla psa jednospadowa,
  • buda z otwieranym dachem.

Warto podkreślić, że typowa buda do domu raczej nie występuje jako buda dla 2 psów. Projekt takiego schronienia przekłada się na jego znaczne gabaryty, co w praktyce może uniemożliwić umieszczenie go w salonie, holu lub innym pomieszczeniu. Oczywiście, nie jest to niemożliwe, ale podwójna domowa buda dla psa znacząco ogranicza funkcjonalność wnętrza. Z tego względu, tego typu rozwiązania częściej mają postać zabudowy pod schodami.

Podwójna buda dla psa – czy ocieplenie jest potrzebne?

Jeżeli buda ma pełnić rolę schronienia całorocznego, warto zdecydować się na wariant z ociepleniem. Nawet rasy odporne na niskie temperatury nie powinny zbyt długo przebywać na mrozie. Mając to na uwadze, należy zadbać o komfort psów. Izolacja sprawdzi się też latem. W warunkach znacznego nasłonecznienia, nie dopuści do nadmiernego nagrzewania wnętrza.

Ciepła buda dla psa powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości, które charakteryzują się odpowiednim współczynnikiem przenikania ciepła. Sprawdzi się styropian i wełna mineralna, ale uwaga – izolacja musi być umieszczona w podwójnych ścianach. Nie chcemy przecież, żeby stała się „przekąską” dla naszych pupili.

Buda dla psa ocieplana z tarasem i duża buda dla psa z przedsionkiem – czy warto dopłacać za dodatkowe elementy?

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się schronienia wyposażone w taras lub przedsionek. Kosztują więcej niż wariant klasyczny, ale wyglądają znacznie atrakcyjniej. Nie należy jednak sądzić, że różnica w cenie wynika wyłącznie z atrakcyjniejszego designu.

Oba wymienione wcześniej elementy okazują się niezwykle praktyczne – pozwalają psom ochłodzić się, gdy wewnątrz panuje nieco zbyt wysoka temperatura. Dzięki tarasowi i przedsionkowi czworonogi mogą też mieć na oku całe swoje otoczenie. To ważne, zwłaszcza w przypadku psów stróżujących, które instynktownie obserwują swoje terytorium.

Jakie różnice występują między oboma wariantami? Buda ocieplana z przedsionkiem jest wyposażona w częściowo zabudowaną przestrzeń, więc zapewnia psom dodatkową izolację od wiatru. Taras charakteryzuje się konstrukcją zadaszoną, ale otwartą po bokach, więc jest odpowiedni dla przedstawicieli ras wyjątkowo odpornych na niekorzystne warunki.

Buda dla dwóch psów – jakie zadaszenie będzie odpowiednie

Dobrze wykonana buda dla psa z płaskim dachem skutecznie odprowadza deszczówkę i nie ugina się pod ciężarem śniegu. Trudno zatem wskazać na jednoznaczną przewagę konstrukcji z dwuspadowym dachem. W tym temacie, wybór jest kwestią mocno indywidualną. Warto natomiast przemyśleć kwestię zakupu budy z otwieranym dachem. Utrzymanie czystości nawet w pojedynczej budzie jest sporym wyzwaniem. W podwójnej, pracy jest dwa razy więcej. Otwierany dach daje swobodny dostęp do wnętrza schronienia, co w praktyce znacząco ułatwia sprzątanie.

Buda dla 2 psów – jak dobrać rozmiar?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, podwójna buda dla psa ma sens wyłącznie w sytuacji, w której oba czworonogi są podobnie zbudowane. Za „wzór do zdjęcia miary” powinien posłużyć większy pies. Mierzymy pupila w kłębie i w pozycji do snu. Przyjmijmy, że oba psiaki legitymują się wzrostem ok. 40 cm. Zwinięte osiągną ok. 30×50 cm. Te wartości należy pomnożyć przez współczynnik komfortu, wynoszący 1,4. Buda dla jednego psa powinna zatem mierzyć 56 cm wysokości, 42 cm szerokości i 70 cm długości. My jednak mówimy o schronieniu dla dwóch czworonogów, więc jego szerokość należy pomnożyć razy 2.

Podwójna buda dla psa – nowa czy używana?

Budy dla dwóch pupili są oferowane jako nowe i używane. O ile drugie z wymienionych są wyraźnie tańsze, to w praktyce nie polecamy ich zakupu, z kilku względów. Po pierwsze, nigdy nie możemy być pewni stanu technicznego schronienia. Po drugie, nie wiadomo, czy w drewnie lub w materiale izolującym nie rozwija się pleśń. Po trzecie, nie sposób ustalić, czy sprzedający dbał o schronienie i swoje czworonogi. W rezultacie, wraz z używaną budą możemy „zafundować” naszym ulubieńcom pchły, a to i tak najlepszy z możliwych scenariuszy. W używanej budzie mogą przecież bytować drobnoustroje chorobotwórcze.