Kojec dla dużego psa – w jakich sytuacjach okaże się przydatny?
Duży pies to duża odpowiedzialność. Taki czworonóg przedstawia szczególne wymogi w kwestii wychowawczo-opiekuńczej, wynikające ze specyficznych cech rasy, którą reprezentuje. Opiekunowie okazałych psiaków powinni rozważyć zakup kojca dla swojego ulubieńca, bez względu na to, czy pies częściej przebywa na zewnątrz, czy większość czasu spędza w domu. Dlaczego kojec dla dużego psa jest dobrym pomysłem? Ile metrów kwadratowych powinien mieć kojec dla psa? Poniżej odpowiadamy na te pytania.
Spis treści
Kojec dla dużego psa musi spełniać specyficzne wymogi. Po pierwsze, musi być na tyle przestronny, by pupil poczuł się w nim swobodnie. Po drugie, musi być na tyle wysoki i wytrzymały, by sprawny fizycznie i silny czworonóg nie mógł go samowolnie opuścić, gdy musi przez chwilę pozostać w zamknięciu.
Kojec dla dużego psa do domu – w jakich sytuacjach okaże się przydatny?
Tak jak wszystkie inne psy, przedstawiciele średnich i dużych ras potrzebują swojej przestrzeni, w której będą mogli wyciszyć się i odpocząć. Taką zapewnia im kojec, ale warto wiedzieć, że domowa instalacja wydzielająca przestrzeń dla czworonoga przydaje się nie tylko jako psi azyl.
Niektóry psy źle znoszą samotność. W wielu przypadkach wynika to z naturalnych cech danej rasy, ale indywidualne predyspozycje psiaka też nie pozostają bez znaczenia. Nasi pupile w różny sposób manifestują lęk separacyjny. Kojec nie jest rozwiązaniem ostatecznym, bo uporanie się z problemem wymaga długiej pracy, jednak taka instalacja okaże się narzędziem, które w tym pomoże.
Duży pies to niebezpieczny pies? Nic z tych rzeczy! Nie wielkość czworonoga decyduje o jego skłonności do agresji, a wychowanie. Warto jednak pamiętać, że nasi duzi pupile często nie zdają sobie sprawy ze swojej siły. W zabawie z dziećmi mogą okazać się niezbyt delikatne, a nie każdy ma możliwość nieustannego doglądania swoich pociech i ulubieńca. Gdy dziecko bawi się w pokoju bez nadzoru rodziców, psa warto od niego oddzielić. To kolejna sytuacja, w której kojec okaże się niezastąpiony.
Nie tylko małe, ale także duże czworonogi domagają się atencji. Gdy w domu zjawiają się goście, opiekun psa nie chce, by kilkunasto- lub nawet kilkudziesięciokilogramowy kolos pchał się na ich kolana. I mamy kolejną sytuację, w której duży kojec dla psa w domu okazuje się świetnym pomysłem.
Kojec dla dużego psa na zewnątrz – warto?
O ile kojec dla małego psa na podwórko to w opinii wielu opiekunów dość kontrowersyjna kwestia (co nie do końca jest prawdą), to większość osób nie ma wątpliwości, że takie rozwiązanie jest właściwym wyborem, gdy wraz z domownikami mieszka duży, silny czworonóg. Spora grupa osób uważa jednak, że jeżeli przydomowy teren jest chroniony przez solidne ogrodzenie, nie ma potrzeby umieszczać psa w kojcu, nawet gdy na jakiś czas ma zostać sam. To spory błąd.
Należy zdać sobie sprawę z tego, że psy są nie tylko inteligentne, ale i sprytne. Sympatyczne czworonogi potrafią znaleźć milion sposobów na wydostanie się z terenu domu, zwłaszcza gdy napędza je naturalny instynkt reprodukcyjny. Zamknięte w kojcu na czas nieobecności opiekunów, są całkowicie bezpieczne.
Inna sprawa, o ile nikczemność jest cechą niewystępującą w świecie zwierząt, to dla niektórych ludzi nie jest ona obca. Przypadki trucia cudzych psów wbrew pozorom nie należą do rzadkości. Jeżeli podczas nieobecności opiekunów pies będzie zamknięty w kojcu, takie zdarzenie prawdopodobnie nie dojdzie do skutku.
Warto pamiętać, że kojec ma nie tylko zabezpieczać psa. Zewnętrzna zagroda (podobnie jak wewnętrzna), powinna przede wszystkim zapewniać mu poczucie spokoju. Należy wiedzieć, że duże psy były w przeszłości hodowane w określonych celach – miały pilnować stada lub chronić dobytek. Rasy zmieniały się na przestrzeni lat, ale pewne cechy wciąż tkwią w ich naturze. Przykładowo, owczarek niemiecki spacerujący po podwórku przez cały czas wykonuje swoją pracę – obserwuje otoczenie, by w razie zagrożenia chronić swoich opiekunów. W kojcu może odpocząć i wyciszyć się choć na kilka chwil.
Duży kojec dla psa – jaka wielkość będzie optymalna?
Wymiary kojca dla dużego psa muszą współgrać z budową ciała czworonoga. Pies powinien móc swobodnie stać i poruszać się w swojej przestrzeni. Co to oznacza w praktyce? Jakie wymiary okażą się właściwe?
To, jakie wymiary powinna mieć psia zagroda, regulują obowiązujące od 2020 roku przepisy. Na mocy Ustawy o ochronie zwierząt:
- kojec dla psa mierzącego poniżej 50 cm w kłębie powinien mieć 9 metrów kwadratowych,
- kojec dla psa mającego mierzącego od 51 do 65 cm w kłębie powinien mieć 12 metrów kwadratowych,
- kojec dla psa mierzącego więcej niż 65 cm w kłębie powinien mieć 15 metrów kwadratowych.
Z tego wynika, że idealny kojec dla labradora powinien mierzyć 12 metrów kwadratowych. To dość duża powierzchnia, warto jednak podkreślić, że nie ma żadnych przeciwwskazań przed zwiększeniem tej wartości, o ile opiekunowie dysponują odpowiednio dużym terenem.
Kojec dla dwóch dużych psów to dobre rozwiązanie?
Ile metrów powinien mieć kojec dla dwóch psów? Jeżeli w jednej zagrodzie mają przebywać dwa czworonogi, podane wyżej wymiary trzeba zwiększyć o 4 metry kwadratowe. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jeżeli zwierzaki wykazują odmienny temperament lub rywalizują ze sobą o pozycję, lepiej zdecydować się na dwa kojce lub jeden duży z solidną przegrodą.